Dagboka

Under stol

Eg likar ikkje når folk skriv «stikke under stol» i staden for å skrive «stikke under en stol». Språkrådet har lenge vore tydelege på at begge deler er heilt fint å skrive, men at «stikke under stol» var vanlegare før i tida. Kven er det du prøver å imponere med å skrive noko som høyrest teit ut, berre fordi det var vanleg før? Du imponerer uansett ikkje meg.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Dagboka

Heldige

Lørdag gikk et steinras over E6 ved Morskogen på Mjøsas østside. Store steinblokker traff hovedveien gjennom landet. Heldigvis ble ingen mennesker skadet. Veien ble øyeblikkelig stengt. Det kom nyhetsvarsel på NRK om hendelsen og direktesendinger i TV-kanalene. Både Statens vegvesen, Google og mange medier orienterte om de ulike mulighetene for omkjøring. Vi er alle enige om at hovedveien gjennom landet bør være trygg og forutsigbar.

Rømt

Daglig meldes forsvunne hunder savnet på Facebook-siden «Rømlingen». Hele tida forenes fortvilte hundeeiere med sine gjenfunne firbeinte venner. Det er rørende å følge med på hvor mye engasjement og vilje det legges i å bry seg om andres hunder. I går var det tre menn som stoppet bilen på E6 ved Vestby, og i en samordnet aksjon fikk de fanget en redd og løpsk hund. På nettsida var det meldt om funn av hunden flere steder, og det var langt hjemmefra. De tre mennene fant savnetmeldingen, og like etter kunne eieren gjenforenes med sine gode venn. Til stor glede for alle. «Rømlingen» har rundt 100.000 følgere, og favner rømte og funne hunder over hele landet.

Gateliv

Endeleg var dagen der og ein gjeng vintørste unge menn (og kanskje også kvinner) slapp inn på Vinmonopolet i Valkendorfsgaten i Bergen. Der kasta dei seg over kassane med eksklusive flasker frå Frankrike. Det var det sjølvaste Burgund-sleppet som var i gang. Dei ivrigaste har lege i telt utanfor Vinmonopolet i dagevis. Tre studentar frå Handelshøgskulen (NHH) i Bergen skal ha kome fyrst. Sidan la fleire seg ned med sovepose utanfor Polet. Ifølge polet, kunne Bergensavisen (BA) melda, fekk 45 personar kølapp.