Leder

Budsjett under press

I Trondheim har kommunen sett seg nødt til å ta fram sparekniven. Som følge av dette har skolene fått marsjordre om å kutte 20 millioner kroner. På Ila skole, der Martin Skaug jobber, har kuttene ført til færre ansatte og større klasser. Bemanningsnormen på maks 15 elever per lærer på småtrinnet og 20 på trinnene over kan de se langt etter å oppfylle. Konsekvensene på lang sikt er alvorlige, og særlig for de mest sårbare elvene, sier Skaug til Klassekampen. Den pressa økonomiske situasjonen er ikke unik for Trondheim. I Bergen er utsiktene «bekmørke», skal vi tro den nyslåtte finansbyråden Jacob Mæhle (H). Såpass ille er stoda at Høyres valgløfte om å halvere eiendomsskatten ser ut til å ryke. Tromsø strever også med røde tall, og tidligere i år ble Stavanger vurdert til den berykta Robek-lista.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

April och tystnad

Våren ligger öde. Det sammetsmörka diket krälar vid min sida utan spegelbilder. Det enda som lyser är gula blommor. Jag bärs i min skugga som en fiol i sin svarta låda.

Den stille uke

Dagene vi nå befinner oss i kalles den stille uke. Fra palmesøndag til påskeaften sto orgelet tidligere urørt under gudstjenestene, og det var stille fra kirkeklokkene. Den norske kirke forteller at det hviler et dypt alvor over denne uka. Vebjørn Selbekk, redaktør i den kristne avisa Dagen, viste til krigen i Midtøsten da han konstanterte på NRKs radioprogram «Mandagspanelet»: Denne uka ser ikke ut til å bli stille. Før helga ble det klart at tusenvis av amerikanske soldater er på vei til Midtøsten, og det som ser ut til å være forberedelsene til amerikanske bakkeoperasjoner i Iran. Mandag kom USAs president Donald Trump med en ny uttalelse på sin egen sosiale medieplattform Truth social. Der hevder han at en avtale snart kommer på plass.

Rimelig krav

For ei uke siden gikk startskuddet for årets lønnsforhandlinger. I år er lønnsoppgjøret et hovedoppgjør. Det betyr at det ikke bare forhandles om lønn, men også andre deler av tariffavtalen som pensjon og velferdsordninger. Først ut er som vanlig industrien. LO og Fellesforbundets leder Christian Justnes har forskuttering av sjukepenger som et av sine viktigste krav. Kravet omfatter også pleiepenger og foreldrepenger. Når en arbeidstaker blir sjuk, dekkes de første 16 dagene av arbeidsgiver.