Nord-noreg

Nordlending ber om hjelp frå sør

Folk skjønar ikkje kor dramatisk situasjonen i Nord-Noreg er, seier Sp-politikar frå Finnmark. SV ønskjer ein overordna plan for landsdelen.

Utpost: Geir Adelsten Iversen sit på Stortinget for Senterpartiet, men har ikkje greidd å vinne gjennom med sitt syn då regjeringa inngjekk forlik om kvotemeldinga. Han etterlyser drahjelp frå resten av landet for å redde Nord-Noreg. Utpost: Geir Adelsten Iversen sit på Stortinget for Senterpartiet, men har ikkje greidd å vinne gjennom med sitt syn då regjeringa inngjekk forlik om kvotemeldinga. Han etterlyser drahjelp frå resten av landet for å redde Nord-Noreg.

– Går du rundt i Oslo, er det alltid noko som vert bygd, arbeid med kloakk eller vegar. Det går trikkar og bussar heile tida, men i nord går det kanskje ein buss innimellom, seier Geir Adelsten Iversen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

Ines Severino kjøler seg ned i havet, men både hun og klima­fors­ker frykter følgene av varmen

Reportasje

Sarpsborg har gått fra å være Ap-bastion til Høyre-kommune, og nå virker det som vinden snur igjen. Lærer Paola López tror sarpingene har mistet trua på politikken.

Gaza-krigen

Regje­ringen ser an frihan­dels­av­talen med Israel. Den har også betydning for Norges handel med Palestina, ifølge stats­sek­retær Tomas Norvoll.