Kriminalitet

Mener mer straff er feil svar

Det er behov for flere strukturelle grep så unge ikke rekrutteres til gjenger i Oslo, mener Nana Mensah. Men strengere straffer er ikke et av dem.

Ber om hjelp: Strengere straff er ikke løsningen på gjengkriminalitet, mener Nana Mensah, koordinator for det lokale Salto-samarbeidet i Oslo sentrum. Ber om hjelp: Strengere straff er ikke løsningen på gjengkriminalitet, mener Nana Mensah, koordinator for det lokale Salto-samarbeidet i Oslo sentrum.

Bare den siste måneden er tolv personer drept i Sverige og politiet knytter flere av dem til gjengvold. Barn under myndighetsalder rekrutteres til gjenger, skyter og blir skutt, og eksplosjoner og vold skaper utrygghet i befolkningen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Integrering

I mange år har de vært rykende uenige. Nå går orga­ni­sa­sjonen Minotenk, Omod, LIM og Antira­sistisk senter sammen for å redde hverandre fra konkurs.

Kriminalitet

Snitt­al­deren blant unge kriminelle i Trondheim er under 15 år

Bustad

Kommu­nal­mi­nister Bjørnar Skjæran (Ap) vil skjerpa grepet om korttids­ut­leige i byane og turist­om­råde. Omfanget er blitt for stort, seier han.