Helse

Stiller tøffe krav til ny rusreform

Seks rusorganisasjoner stiller felles krav til regjeringens behandlingsreform for rusfeltet. De mener rett til oppfølging etter behandling må lovfestes.

Felles krav: Inger Lise Hansen i Actis og Asbjørn Larsen i RIO mener en behandlingsreform må lovfeste rett til hjelp og støtte etter rusbehandling. Felles krav: Inger Lise Hansen i Actis og Asbjørn Larsen i RIO mener en behandlingsreform må lovfeste rett til hjelp og støtte etter rusbehandling.

Norge er et av landene i Europa med høyest dødelighet knyttet til narkotikabruk. I 2022 var det 321 narkotika­utløste dødsfall i Norge. For å få snudd utviklingen og sikre rusbrukere bedre hjelp har regjeringen lovet en forebyggings- og behandlingsreform for rusfeltet. Den er varslet i begynnelsen av 2024.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Loko­mo­tiv­fø­rerne sier de streiker for å sikre pauser, beskytte fritida og turnus­ord­ninger. Spekter hevder streiken skyldes urimelige lønnskrav.

Teknologi

Apples nye smart­klok­ke kan ta opp, skrive ned og oppsummere alle samtalene du har. Litt fristende og veldig ubehagelig, mener Christian.

Barnevern

Janne Pedrikke Hamre var insti­tu­sjons­leiar i barne­verns­sel­skapet Næromsorg i fleire månadar, opplyste selskapet til Bufetat. Men Hamre har aldri jobba i selskapet.