Jo Røed Skårderud

Artikler

Ferske Nav-tall viser at kampen mot ungt utenforskap fungerer: Antall unge utenfor jobb og utdanning har falt med 22 prosent siden 2017.

Det hadde vært trist om Arendalsuka ble sugd inn i et svart hull, men...

Hvorfor er det over en million nordmenn som ikke har norgespris på strøm?

Hundeliv
Veldig få som lever på sosialhjelp eller lav trygd tør å snakke offentlig om sine erfaringer. Jeg skjønner hvorfor. Gina Skårdal, som lever på minstesats uføretrygd grunnet sykdom, skrev nylig et leserinnlegg om å leve i fattigdom i Telemarksavisa. Hun har en hverdag hvor hun ofte må hoppe over middag for å spare penger. En nødvendig tannlegetime skyves stadig fordi hun ikke har råd. Hun har måtte selge ting hun er glad i, som bunaden sin, for å dekke uventa utgifter. Skårdal har fått mange positive reaksjoner, men også blitt møtt med mobbing.

Mens MDG vil forkaste norgespris, vil både Rødt, SV og Sp frede ordningen. Nå går de rødgrønne partiene i gang med forhandlinger om strømprisordningen.

Strømpolitikken er blitt for vanskelig til å forhandle om i statsbudsjettet, mener SV. Nå ber de Støre stille i ekstraordinære kraftforhandlinger i høst.

Sinne mot eliten og datasentre kan vinne Det hvite hus for USAs nye venstreside, mener Reidar Strisland, som har skrevet bok om bevegelsen.

Ser mørkt på strømprisene i kommunene
En ny strømpriskrise kan koste milliarder. Isak Lekve i De Facto ber politikerne utvide norgespris-ordningen til å gjelde for kommuner og næringsliv.

Et bredt flertall vil innføre nye krav som gjør at Stortinget får en hånd på rattet tidligere i EU- og EØS-saker. Både Rødts Bjørnar Moxnes og Høyres Nikolai Astrup gleder seg.

Vi må snakke om de som betaler prisen for fotballeventyret.

Marie kan gå tur – derfor vil ikke Nav gi henne ufør-tillegg

Uverdige kutt for uføre
Kutt i uføretrygda under rusbehandling tvinger mange uføre til å avslutte behandlingen før den er ferdig, meldte NRK i helga. Kanalen intervjuet uføre Kjell Robin (36), som to ganger har gått i behandling for å få kontroll over alkoholproblemene. Begge ganger har han avsluttet behandlingen på grunn av økonomiske problemer. Årsaken er at Nav kutter uføretrygda til pasienter i rusbehandling til en brøkdel når behandling på institusjon trekker ut i tid. Måneden pasientene legges inn, og de tre påfølgende månedene, får de full uføretrygd. Deretter kuttes trygda med svimlende 86 prosent.

EU-regler kan skape ny strid om vindkraft

Prissjokk

VM-eventyret gjør Norge til et bedre samfunn. I hvert fall for en stund.

Ikke gjem Nav-ansatte
NTL Nav, den største fagforeningen for ansatte i Nav, skal sette ned en arbeidsgruppe for å se på mulighetene for å anonymisere saksbehandlere som fatter vedtak i Nav, ifølge nettavisa Frifagbevegelse. I dag signeres vedtak som hovedregel med fullt navn og avdeling på saksbehandlere. Arbeidsgruppa skal kartlegge det juridiske handlingsrommet for å endre dagens signaturpraksis. Dersom det er lov, vurderer de å foreslå at saksbehandlers navnetrekk erstattes med et ansattnummer. Årsaken er at flere ansatte rapporterer at de har blitt kontaktet privat av misfornøyde brukere. Andre at de har blitt hengt ut med navn offentlig på sosiale medier. Mange opplever muligheten for å bli kontaktet eller oppsøkt av brukere som en psykisk belastning.

Israel-venner gjør norske jøder en bjørnetjeneste

Verken Esa eller Norsk kommunalteknisk forening er enige i at EØS-regler står i veien for at mange av de fattigste skal få strømstøtte.

Terror

Slett Tiktok
Unge antirasister har funnet en ny fiende.

Regjeringens samarbeidspartier godtar ikke at strømstøtta utelukker dem med dårligst råd. – Manglende politisk vilje, sier SV-politiker.

Mange fattige får ikke Norgespris – regjeringen skylder på EU

God bedring

Møtt med hets
Protestene mot Maga-cruiset langs Norskekysten blir møtt med hets i sosiale medier. SV har anmeldt en voldstrussel fra ytre høyre-aktivist.

Titusenvis av Norges fattigste holdes utenfor den lukrative ordningen med Norgespris på strøm. Nå vil SV endre reglene.

Vi er alle muslimer nå.
