Jo Røed Skårderud

Artikler

Det er deilig å snakke norsk – i Danmark.

Joakim (23) har flere Tiktok-følgere enn Simen Velle. Nå velger flere å gjøre som den unge bonden.

Tapt tillit

Nam, nam
Valgflesket er servert.

Rødt lanserer tøffe tannhelsekrav til nytt rødgrønt flertall. På blå side vil Høyre kutte alt som smaker av tannhelsereform.

Organisasjonen Motvind går mot strømmen: «Stem Frp»

Regjeringen krenket lærernes streikerett i 2022, konkluderer den internasjonale arbeidstagerorganisasjonen ILO. I Utdanningsforbundet mottas nyheten med lettelse.

Festen er over – null kake igjen
De langsiktige effektene av folkefesten i Trondheim vil bli store og langvarige.

Utdanningsforbundet krever endringer for å hindre masseflukt fra yrket barnehagelærer.

Nå er det tilfeldige folks tur.

LO og rike investorer pøser penger inn i valget. Et demokratisk problem, sier Unio-sjef.

Støre åpner for å følge Starmer
Storbritannia, Frankrike og Canada truer Israel med straffesanksjoner. Regjeringen åpner for at Norge kan gå med og får støtte fra Stortinget.

Fagforeningene i byggebransjen og Rødt vil bemanningsbransjen til livs. Slikt blir det politisak av.

Redd for å bli ufør

Regjeringens 2030-mål for ny solkraft ligger an til å ryke med stor margin, ifølge NVE. NHO og Naturvernforbundet krever handling.

Vegard er historisk
For første gang skal en Senterparti-mann lede LO i Trondheim. Bussjåfør Vegard Tillerflaten lover beinhard kamp mot EU.

Obah Warzame Henriksen måtte flytte fra Trondheim fordi hun ikke fikk nok timer med brukerstyrt personlig assistent av kommunen.

Krig og fascisme er fæle greier. Men vet du hva som er skikkelig skummelt?

Statnett har innvilget kraft til en tidobling av antallet datasentre i Norge. Folks vilje til å akseptere nye kraftutbygginger vil synke hvis krafta går til datasentre, tror fagfolk.

Strid om kraftunderskudd
Mens NHO og LO mener kraftmangel er rett rundt hjørnet, tegner NVE et helt annet bilde. – Skremmebilde, mener Naturvernforbundet.

Flertallet på Stortinget vil la politiet gå med våpen hele tida. Farid Shariati i rusorganisasjonen Preventio tror det kan skape farlige situasjoner på gata.

Samfunnskontrakten er brutt. Dagens unge har god grunn til å være rasende.

Ingen slagord, bare fakta.

Fisk
Fisk gjør meg rasende. Ikke selve fisken, men prisen vi må betale for den i butikken. Fiskesinnet har begynt å bli et problem. Det har kommet til det punktet at jeg ikke klarer gå forbi fiskeavdelingen på butikken uten mishagsytringer av typen høylytt okking, banning og fysjing. Hvorfor utløser akkurat fiskeprisen disse sterke følelsene? Ja, prisen på fisk har økt med over 40 prosent på bare noen få år. Det er provoserende, men prisen på (for meg) langt mer essensielle varer som kaffe og sjokolade, har økt mye mer. Når det likevel er fisken som får meg til å gå i fistel, tror jeg det handler om at økte fiskepriser straffer folk for å følge myndighetenes råd. Statens kostråd sier at vi må kutte ut rødt kjøtt og ferdigprosessert mat til fordel for mer fisk og grønnsaker.

Erik Selle mener Trump er et håp for mange. Nå puster han KrF i nakken.

NHO Elektro mener Norgespris vil undergrave det grønne skiftet. Skremselspropaganda, svarer stortingsrepresentant Mani Hussaini i Ap.
