Kultur

«Livline» kan bli kuttet

Regjeringen sier de vil satse på kritikken, men avvikler stipendordning. – De skyter seg selv i foten, mener kritikere.

MISTER STØTTEORDNING: I 17 år har kritikerne Hild Borchgrevink og Mariann Enge hatt muligheten til å søke midler gjennom Statens kunstnerstipend. Nå avvikles støtteordningen for kritikere. MISTER STØTTEORDNING: I 17 år har kritikerne Hild Borchgrevink og Mariann Enge hatt muligheten til å søke midler gjennom Statens kunstnerstipend. Nå avvikles støtteordningen for kritikere.

Da Kritikerlagets mangeårige kamp for arbeidsstipend til kritikere endelig bar frukter i 2006, var det som en «livredning», forteller Mariann Enge, redaktør ved nettidsskriftet Kunstkritikk.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

På tampen

Kva er verst for NRKs truverd: å krevja ute­sten­ging av Israel eller å lata som at Eurovision eksisterer i «drøm og fantasier»?

Historie

Nesten alle filmene om okku­pa­sjonstida har kommet de siste 25 årene.

Historie

Arne sang «Ja, vi elsker» for første gang. Bjarne ventet på at faren skulle komme hjem. I dag er det 80 år siden freden kom til Norge.