Leder

Det er best å være redelig

I siste nummer av avisa Ny Tid skriver fast bidragsyter John Y. Jones om filmen «The Big Lie». Den handler om konfliktene i britiske Labour under Jeremy Corbyns lederskap og kampanjene for å bli kvitt ham. I artikkelen skriver Jones at det «i britiske medier ble skapt et inntrykk av at Corbyn var mislykket på alle måter. Men ikke bare i Storbritannia. Klassekampen (KK) i Norge er ikke noe unntak». Enhver som har fulgt Klassekampens dekning av Corbyns tid på toppen av britisk politikk, vil nok heve øyenbrynene av en slik påstand. I reportasjer, intervjuer og kommentarer har vi dekket Corbyn-perioden gjennom suksesser og problemer, brexit-strid og anklagene om anti­semittisme. Som våre lesere er godt klar over, har perspektivet ofte sympatisert med venstresida i det britiske arbeiderpartiet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

Krig er ikke uungåelig

En rekke europeiske forsvarstopper har de siste månedene trappet opp advarslene om at Ukraina-krigen kan være opptakten til en større krig mellom Nato og Russland. Tysklands forsvarsminister Boris Pistorius advarte i november om at noen mener kontinentet kan ha hatt «sin siste fredssommer». Natos generalsekretær Mark Rutte istemte at vi må være forberedt på krig «i den skalaen våre besteforeldre og oldeforeldre gjennomlevde». Også hærsjefer i Storbritannia og Frankrike har sagt at landets sønner og døtre må være forberedt på å forsvare hjemlandene sine. Ledsaget av like alarmistiske medieoppslag og ekspertuttalelser, kan slike utsagn gi inntrykk av at en ny storkrig praktisk talt er uunngåelig. Bakteppet for advarslene er at Europa er i krise. Det siste året har bare gjort det så altfor tydelig at kontinentets ledere har levd over geopolitisk evne, når de i ly av den amerikanske sikkerhetsparaplyen har lovet full militær støtte til Ukraina så lenge det trengs, uten å legge noen planer for hvordan krigen kan avsluttes.

Barnas julesong

Det er ein gammal song vi nesten gløymde, som seier at det skal bli fred på jord. Det er ein draum som alle slekter drøymde, som er blitt gjenfortalt med vakre ord. For fredens fyrste var ein liten unge, som kom til verda i ein gissen stall, foreldra hadde ingen stad å vera, og vinternatta var så mørk og kald. Og brått var himmelkvelven full av englar.

En alvorlig opp­trap­ping

Det er ikke alle land USA utnevner en spesialutsending til. Derfor vekker det ikke så reint lite oppsikt når landet i går ga Louisianas guvernør Jeff Landry jobben som spesialutsending til Grønland. Landry har ikke bakgrunn fra diplomatiet eller utenrikstjenesten. Før han gikk inn i politikken, jobbet han i forsvaret. I hjemstaten Louisiana har han markert seg som en konservativ republikaner, mot abort og for øvrig opptatt av å pålegge skoler å henge opp de ti bud i alle klasserom. Hvorfor i alle dager skal han nå håndtere Grønland-spørsmålet? Svaret er at han støtter president Donald Trumps intensjon om å innlemme Grønland i USA.