IntervjuAkademia

– Ikke overraskende

Det er bare sosiologer som lar seg forbause av at klasse og genetikk henger sammen, mener Fartein Ask Torvik.

Selvfølgeligheter: Førsteamanuensis i psykologi Fartein Ask Torvik mener det ville vært «temmelig rart» om ikke sosial klasse hang sammen med genetikk. Selvfølgeligheter: Førsteamanuensis i psykologi Fartein Ask Torvik mener det ville vært «temmelig rart» om ikke sosial klasse hang sammen med genetikk.

– Hvis studien var blitt publisert innenfor ­psykologi, ville den ikke fått noe opp­merksomhet i det hele tatt. Det er blitt gjort tvillingstudier på alle menneskelige trekk i flere tiår, og man finner alltid noe som er arvelig, sier førsteamanuensis i psyko­logi Fartein Ask Torvik.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturpolitikk

Det gamle Munch­mu­seet skal fortsatt selges, men nå har SV og MDG garantert ungdommene i bydelen et videre fritids­tilbud.

På tampen

Monsen vs. Atten­bo­rough: en komparativ studie.

Kulturrådet

Flere har bedt Kultur­rådet inkludere svenske og danske kunstnere for å få ned andelen inhabile. Det er kunstnerne selv uenige om.