Peder Østring har delt denne artikkelen med deg.

Peder Østring har delt denne artikkelen

Bli abonnent
DebattNorfund

Trekk søksmålet mot Honduras!

Det er uakseptabelt at Norfund, som er fullfinansiert over utviklingsbudsjettet, går til sak for å hindre en demokratisk valgt regjering i å bestemme over sin egen energipolitikk.

Den 26. mars sendte en av Norsk Folkehjelp sine partnere i Honduras et varsel om at Scatec ASA, Norfund, og KLP Norfund Investments AS har meldt inn søksmål mot den honduranske staten. Bakgrunnen er en uenighet rundt kraftkjøpsavtaler knyttet til to solkraftparker i Honduras.

Siden militærkuppet mot Zelaya-regjeringen i 2009 har politikken i Honduras vært preget av korrupsjon og organisert kriminalitet. Etter kuppet ble kraftsektoren liberalisert, og en rekke gullkantede konsesjoner førte til en storstilt berikelse av både lokale eliter og utenlandske selskaper. I 2021 fikk landet en ny sosialdemokratisk regjering som innførte en ny energilov for å sikre økt offentlig kontroll over kraftsektoren. Gjennom loven har regjeringen anledning til å reforhandle kraftkjøpsavtaler som i sin tid ble innført under kuppregimet, og som har påført staten løpske renteutgifter og store underskudd.

«Norfund går på tvers av målet om utvikling»

Den norske investerings-trioen nekter på sin side å godta en reforhandling. Selv om forhandlinger fortsatt pågår, og Honduras så sent som i april innfridde over tre fjerdedeler av sin gjeld til de norske investorene, har de nå gått til skrittet å melde inn en sak via Verdensbankens voldgiftsdomstol ICSID. Bakgrunnen for at dette gjøres nå er også at Honduras, i likhet med Norge, ønsker å trekke seg fra denne typen tvisteløsninger.

Forrige uke tok vi initiativ til et møte med Honduras’ energiminister Erick Tejada. Han var tydelig på at en reforhandling av gjelden til det skakkjørte nasjonale energibyrået ENEE er en forutsetning for å løfte over 360 000 honduranske familier ut av energifattigdom. Ved å få kontroll på mer av verdien som skapes ved kraftproduksjon ønsker også regjeringen å bygge ut offentlig eid fornybar energi – et viktig tiltak i arbeidet for en rettferdig omstilling.

Gjennom å benytte den omstridte voldgiftsmekanismen investor-stat tvisteløsning (ISDS), går Norfund på tvers av målet om utvikling. ISDS er et system av egne private domstoler for investorer, som gir utenlandske selskaper rett til å saksøke stater utenfor nasjonale lovverk. Saksbehandlingen foregår i hemmelighet og tar utgangspunkt ikke bare i erstatning for tap, men også for å beskytte fremtidige profitt som et selskap hadde regnet med. ISDS-systemet brukes som oftest til å saksøke land for demokratisk vedtatt politikk som beskytter miljø, menneskerettigheter og offentlige tjenester.

For Norge sin del har en høy andel offentlig kontroll over felles kraftressurser lenge vært fremhevet som en suksess – og en viktig forutsetning for vår egen utvikling. Nå må de norske aktørene trekke søksmålet sitt mot Honduras. Om ikke Norfund tar ansvar, må utviklingsminister Tvinnereim komme på banen og lage tydeligere retningslinjer for bruk av norske bistandsmidler.

Lyst å lese mer fra Klassekampen?

Bli abonnent

Du kan enkelt registrere deg med

Debatt

Sykehus

Oppklaring om ny finan­sie­rings­modell

I forrige uke gjorde Stortinget et vedtak om ny finansieringsmodell av sykehusene. Forslaget fra Ap og H fikk flertall gjennom støtte fra SV og Rødt. Vedtaket skal «sikre at sykehusinvesteringer ikke skal gå på bekostning av driften av sykehusene» og at «nye sykehusbygg skal besluttes av Stortinget og helt eller delvis finansieres over statsbudsjettet». Vedtaket er en god målsetting. Samtidig er det så uklart at det gir rom for flere alternativer, jf. oppslaget med helseminister Vestre i Klassekampen 17.

Kulturskolen

Byrådets løftebrudd

Byrådet i Oslo har gjennom flere år vist at kultur ikke er en prioritert oppgave. Dette har blant annet blitt tydelig i behandlingen av Oslo Nye Teater, som har opplevd gjentatte kutt og manglende forutsigbarhet. Samtidig har byrådet lovet å skjerme barn og unge fra kulturkuttene. Men nå foreslår de å fjerne rundt 3800 gratisplasser i kulturskolen, noe som rammer nettopp barn og unge. Dette er å lese i Klassekampen 17. februar. Kulturskolen er ment å gi alle barn og unge reell tilgang til kulturtilbud, uavhengig av hvor de bor eller familiens økonomi.

Medier

La nu Mette-Marit være i fred!

Kronprinsesse Mette-Marit har en lungesykdom og vil måtte ha lungetransplantasjon. Psykisk belastning, medietraumer og stress påvirker prognosen i negativ favør. Hva er sjansen for at Oslomediene nå ved hardkjør (se trykket mot Mette-Marit og Marius) reduserer kronprinsessens livslengde? Mette-Marit har idiopatisk pulmonal fibrose med typisk fem års overlevelse etter lungetransplantasjon: 50 prosent. Psykisk belastning og stress øker mortalitetsrisikoen post-transplant med 65 prosent, reduserer median overlevelse fra fem til tre år. Sjansen for at mediehardkjøret reduserer hennes livslengde er dermed betydelig, estimert 40 prosent hvis det utløser klinisk distress. La nu Mette-Marit være i fred! Gud hjelpe den som dytter Norges kronprinsesse og fremtidige dronning i en tidlig grav. Det er karma du ikke vil ha.