Helse

Sykehusene har 7500 ledere

Lege og tillitsvalgt Erik Høiskar ved Oslo universitetssykehus føler han tidvis er midt i en tåkeheim, der de på toppen ikke vet hva som foregår i førstelinja – og omvendt.

LANG LINJE: Overlege og tillitsvalgt ved Oslo universitetssykehus Erik Høiskar er kritisk til de mange ledelsesnivåene ved sykehuset. Foto: Fartein RudjordLANG LINJE: Overlege og tillitsvalgt ved Oslo universitetssykehus Erik Høiskar er kritisk til de mange ledelsesnivåene ved sykehuset. Foto: Fartein Rudjord

Andelen ansatte i administrasjon og ledelse ved sykehusene har vokst mer enn antall ansatte i sektoren generelt. Det kommer fram i Sykehusutvalgets rapport.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Fagfor­bundet og LO mener kommune­an­satte har rett til sykepenger selv om arbeids­giver eller Nav er uenig. Nå tar de saken til Arbeids­retten.

Adopsjon

Tre dager etter at grans­kin­gen av utenlands­adopsjon avdekket ulovlige forhold, stevner Uma Feed Norge for å ha brutt menneske­rettighetene da hun ble adoptert til Norge.

Gruvedrift

Natur­vern­for­bundet vil bruke den ferske gruvedom­men i Høy­este­rett til å stoppe dumping fra Nussir-gruva i Finnmark.