Økonomi

Aner opptakt til ny krise

LO-økonom Roger Bjørnstad mener internasjonal finansuro er nok en grunn for å holde renta lavere enn Norges Bank har varslet.

Holder pusten: LO-økonom Roger Bjørnstad tror sentralbankene ikke har tatt godt nok innover seg hvilken effekt rentesettingen har på finansmarkedene. Foto: Christopher OlssønHolder pusten: LO-økonom Roger Bjørnstad tror sentralbankene ikke har tatt godt nok innover seg hvilken effekt rentesettingen har på finansmarkedene. Foto: Christopher Olssøn

Det er hektiske dager i finansverdenen. Det startet med at Silicon Valley Bank (SVB) i USA og to andre amerikanske banker kollapset. Markedene hadde bare så vidt rukket å roet seg da aksjekursen til den sveitsiske banken Credit Suisse stupte på onsdag.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Reportasje

I 30 år har Finn­fjord­botn i Senja skipet jernle­ge­ringer til Europa uten hindringer. Nå kan bygda bli et av Norges første offer i en ny han­dels­krig.

Skatt

Bedrifter har sluppet å betale ekstra skatt etter å ha trikset med skatte­reg­ningen. Skatte­direktør Nina Schanke Funnemark innrømmer feil, men hevder rutinene er gode.

Helse

«Jeg er redd, sulten og må tisse»