Likestilling

Fra løpesedler til lovforbud

Tana-ordfører Helga Pedersen (Ap) mener at å oppheve forbudet mot sexkjøp er et rart signal å sende.

For forbud: Ordfører Helga Pedersen (Ap) sier at prostitusjonen på 1990-tallet var en stor belastning for Tana kommune. For forbud: Ordfører Helga Pedersen (Ap) sier at prostitusjonen på 1990-tallet var en stor belastning for Tana kommune.

På 1990-tallet var Helga Pedersen en av dem som delte ut løpesedler i kampen mot prostitusjon. En av parolene var å forby kjøp av sex. Pedersen var aktiv i Tana og Finnmark AUF da prostitusjonen i hjemkommunen bredte seg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Drivstoff

Folk i Finnmark må vente på trygda før dei har råd til å reise til sjukehus, seier Pasient­fokus-leiar Irene Ojala. Ho krev at drivstoff­av­gif­tene blir kutta.

Eu

Ja-sida tror EU vil straffe Norge og Island, etter at islen­din­gene stemte nei om å gjenoppta forhand­lin­gene om medlemskap. EU-lobbyist Audun Lysbakken mener de kan ta det helt med ro.

Eidsavlegginga

I går svor kong Haakon VIII eiden til den norske Grunnlova og dei norske lovene. Dermed underlegg han seg folket.