Industri

Skjebnetid for solindustri

Rec Solar har snart vore stengt i eit halvt år på grunn høge straumprisar. Permitterte Rune Norheim er skuffa over at regjeringa ikkje har gjort meir.

TØFT HALVÅR: Næringsminister Jan Christian Vestre (Ap) besøkte det kriseråka solcelleselskapet Rec Solar i Kristiansand i fjor. Foto: Tor Erik Schrøder, NTBTØFT HALVÅR: Næringsminister Jan Christian Vestre (Ap) besøkte det kriseråka solcelleselskapet Rec Solar i Kristiansand i fjor. Foto: Tor Erik Schrøder, NTB

Samstundes som Energikommisjonen har stor tru på produksjon av solkraft i åra som kjem, er det høgst uvisst om ei av dei store bedriftene som produserer silisium til solcellepanel i Noreg, vil overleva.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Sjefana­ly­tiker i Nordea Thina Saltvedt tror lavere oljein­ves­te­ringer i 2026 kan bli starten på en større omstilling.

Innvandring

Regje­ringen vil begrense fami­lie­gjen­for­ening. – Det tegnes et bilde som ikke stemmer, sier Belinda de Leon i orga­ni­sa­sjonen Seif.

Økonomi

Sjeføkonom i Eika-gruppen Jan Ludvig An­dre­assen frykter at krise i bygge­bran­sjen, oljepris­kollaps og en KI-boble som sprekker, kan få store konse­kvenser for norsk økonomi.