Industri

Skjebnetid for solindustri

Rec Solar har snart vore stengt i eit halvt år på grunn høge straumprisar. Permitterte Rune Norheim er skuffa over at regjeringa ikkje har gjort meir.

TØFT HALVÅR: Næringsminister Jan Christian Vestre (Ap) besøkte det kriseråka solcelleselskapet Rec Solar i Kristiansand i fjor. Foto: Tor Erik Schrøder, NTBTØFT HALVÅR: Næringsminister Jan Christian Vestre (Ap) besøkte det kriseråka solcelleselskapet Rec Solar i Kristiansand i fjor. Foto: Tor Erik Schrøder, NTB

Samstundes som Energikommisjonen har stor tru på produksjon av solkraft i åra som kjem, er det høgst uvisst om ei av dei store bedriftene som produserer silisium til solcellepanel i Noreg, vil overleva.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Integrering

Abid Raja grunnla Minotenk i 2010. Han advarer mot langsik­tige skade­virk­ninger dersom de, LIM og OMOD går konkurs.

Økonomi

LO-økonom Roger Bjørnstad er glad for at Norges Bank vurderer å ta inn front­fags­mo­dellen i sin nye makro­øko­no­miske hoved­mo­dell.

Reportasje

Det er 200 år siden grensa mot Russland ble trukket. Folket i Øst-Finnmark har liten tro på at det gode nabofor­holdet vil gjenoppstå med det første.