Samfunn

Svært få tatt for sexkjøp

I 2021 ble 170 tatt for å kjøpe sex i Norge, selv om det er forbudt ved lov. Skrot hele loven, mener høyresida. Ap og Sp skal vurdere saken.

Åpen for debatt: Mens høyresida vil skrote sexkjøpsloven, setter nestleder i justiskomiteen Maria Aasen-Svensrud (Ap) døra på gløtt og sier de ikke har konkludert.​ Åpen for debatt: Mens høyresida vil skrote sexkjøpsloven, setter nestleder i justiskomiteen Maria Aasen-Svensrud (Ap) døra på gløtt og sier de ikke har konkludert.​

Svært få blir tatt for kjøp av sex i Norge, viser tall Klassekampen har fått fra Politidirektoratet (POD). I 2021 ble 170 anmeldt for brudd på sexkjøpsbestemmelsene i straffeloven. Dette er langt lavere enn anslag for sexsalg i Norge i løpet av ett år. For eksempel hadde Prosenteret, som er Oslos kommunes tilbud for folk som har erfaring med bytte eller salg av sex, 366 pasienter innom ved sin helseavdeling i 2021 for 1375 konsultasjoner.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Surrogati øker i Colombia, der Angie er én av tusenvis av surro­gat­mødre. Når surrogati blir ulovlig et sted, dukker det opp på et annet, sier forsker Kristin Engh Førde.

Epstein-dokumenta

Klokker, leilegheit og luksus­fe­riar: Dette må dei Epstein-tilknytte svare for

Kriminalitet

Arbeids­le­dige og trygda er overre­pre­sentert i draps­sta­ti­stikken, ifølge ein fersk Kripos-rapport.