Musikkfilm

FRIK UT!

David Bowie var: F-f-f-f-forandring og nær endeløs kreativitet er i kjernen av den nye Bowie-filmen «Moonage Daydream».

VISUELL BOWIE-MASH-UP: Eller som David Bowie synger det selv på 1972-plata «The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars»: ‘Freak out in a moonage daydream, oh yeah!’. FOTO: UNIVERSAL PICTURES VISUELL BOWIE-MASH-UP: Eller som David Bowie synger det selv på 1972-plata «The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars»: ‘Freak out in a moonage daydream, oh yeah!’. FOTO: UNIVERSAL PICTURES

Det er smått magisk hvordan sanger som omhandler spesifikke opplevelser og følelser også kan bli det perfekte lydsporet til helt andre, ikke-relaterte hendelser. I David Bowie-dokumentarfilmen «Moonage Daydream» er det flere låter som på denne måten får nytt bruksområde, ikke minst «Word on a Wing».

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Musikkmagasinet

Intervju

Livsrytme

Pianist og professor Liv Glaser er egentlig litt jazzete, med et hjerte som banker i takt for musikken.

Kommentar

Åpne ørene

For noen uker siden var jeg i en nordisk forsamling der vi alle skulle presentere oss etter tur. Vi satt i en sirkel, og en svensk, en dansk, en finlandssvensk presenterte seg og fortalte om sine bakgrunner – på morsmålet. Jeg rakk å tenke at det var fint å sitte samla i et rom og dele fellesskapet i å snakke våre egne morsmål i forståelse med hverandre, at det er et språkfellesskap som gir oss flere mennesker å snakke på morsmålet med, en større kultur å bevege seg i på eget språk. Så var turen kommet til meg. Jeg kan vanskelig tenke at noen som har hørt meg prate vil si at jeg snakker fort, og jeg var i tillegg bevisst på å snakke ekstra sakte og t-y-d-e-l-i-g. Men det hjalp ikke. Jeg så rullegardina gå ned i ansiktene til mine kolleger.

Intervju

Cross mot dem

Den Oslo-aktuelle standup-stjernen David Cross foretrekker å turnere som et indierockband.