Akademia

Ønsker ikke mer måling

De tre største universitetene skyter ned Kierulf-utvalgets forslag om å måle og belønne akademisk formidling:

STUSSER: – Det er ikke helt enkelt å se hva som skiller «akademisk ytringsfrihet» fra den generelle ytringsfriheten, sier rektor Margareth Hagen ved Universitetet i Bergen. Hun har nylig sendt et høringssvar på Kierulf-rapporten. FOTO: PAUL S. AMUNDSEN Amundsen, Paul S.STUSSER: – Det er ikke helt enkelt å se hva som skiller «akademisk ytringsfrihet» fra den generelle ytringsfriheten, sier rektor Margareth Hagen ved Universitetet i Bergen. Hun har nylig sendt et høringssvar på Kierulf-rapporten. FOTO: PAUL S. AMUNDSEN Amundsen, Paul S.

– Kierulf-utvalget forutsetter at norske forskere er for lite opptatt av formidling og at de formidler lite. Det er et premiss jeg ikke vil være med på, sier Margareth Hagen, rektor ved Universitetet i Bergen (UIB).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Forfatter Sigrid Undset blir vurdert som helgen. – Det høres nesten ut som en gimmick, sier litte­ra­tur­pro­fessor.

Kulturuka

Fotball er et spill uten ball, uttalte Drillo en gang på nitti­tal­let. Han får mer rett for hvert år som går.

Ny norsk sangbok

Sang har tapt terreng i norsk skole. Samtidig er forsk­nin­gen entydig på gevinstene av å bruke kroppens fremste instrument.