Bøker

Krig som går igjen

Gjestfriheten Europa viser nå, må gjelde alle liv i fare, mener forfatter Abdulrazak Gurnah:

ETTERSPILL: Abdulrazak Gurnah ser på krigen i Ukraina med forferdelse, men mener vi ikke må glemme historien: - Vesten og Natos styrker har gjort dette mot Irak, Afghanistan, Somalia, Libya, og fortsetter når enn de føler for det. Vesten har noe å lære om det som skjer. Foto: Tom Henning BratlieETTERSPILL: Abdulrazak Gurnah ser på krigen i Ukraina med forferdelse, men mener vi ikke må glemme historien: - Vesten og Natos styrker har gjort dette mot Irak, Afghanistan, Somalia, Libya, og fortsetter når enn de føler for det. Vesten har noe å lære om det som skjer. Foto: Tom Henning Bratlie

Fra overetasjen i huset i Zanzibar kunne han se faren sin gå over plassen mot moskeen. Abdulrazak Gurnah hadde for lengst flyttet til England, året var 1984, og det var første gang han var i hjemlandet på en årrekke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kommentar

Noe har gått i stykker – ikke bare i Sverige, men overalt. Den enkle for­kla­ringen er at David Bowie var limet som holdt verden sammen.

Film

I fjor vant regis­sø­rene Oscar. Nå trues de av israelske ministre for sin nye film.

Kulturtirsdag

I høst fullføres tv-versjonen av «Hundre års ensomhet». Da var det på høy tid å få lest Gabriel García Márquez’ latin­ame­ri­kanske roman­klas­siker.