Akademia

– Noen blir skadet for livet

Flere unge forskere er blitt langtidssykemeldt som følge av konflikter med veiledere, sier etikkprofessor:

BER OM KURS: Professor Jan Helge Solbakk har inntrykk av at problemet med intellektuell trakassering har økt. Han vil ha obligatorisk skolering av fast ansatte i vitenskapelige stillinger. Sigve Bremer MejdalBER OM KURS: Professor Jan Helge Solbakk har inntrykk av at problemet med intellektuell trakassering har økt. Han vil ha obligatorisk skolering av fast ansatte i vitenskapelige stillinger. Sigve Bremer Mejdal

I 25 år har professor i medisinsk etikk ved Universitetet i Oslo (UiO) Jan Helge Solbakk hatt fortvilte doktorgradsstipendiater på kontoret sitt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Statens kunstnerstipend

På 1970-tallet kjempet Edvard Hoem og Yngvild Fagerheim fram mer stats­støt­te til kunstnere. I dag er de bekymret for stipend­ord­ningen.

Kulturuka

Jeg hadde aldri i livet meldt meg til dette

I kulissene

Konser­va­to­rene på Nasjo­nal­mu­seet er på sett og vis malerienes foresatte. Vi fikk være flue på veggen da de utførte sine omsorg­sopp­gaver.