Krigen i ukraina

– En vegg mellom oss

I Kirkenes er folk-til-folk-samarbeidet med Russland dødt og grensa nær stengt:

SPLITTET: Kirkenes’ bedrifter og kulturliv har russiske samarbeidspartnere. Det gjelder også verftet Kimek, som er øverst i bildet. Nå splitter sanksjonene mot Russland samarbeidet. FOTO: GISLE ODDSTAD, VG/NTB Gisle OddstadSPLITTET: Kirkenes’ bedrifter og kulturliv har russiske samarbeidspartnere. Det gjelder også verftet Kimek, som er øverst i bildet. Nå splitter sanksjonene mot Russland samarbeidet. FOTO: GISLE ODDSTAD, VG/NTB Gisle Oddstad

I snart 30 år har folk-til-folk samarbeidet blomstret mellom Kirkenes og russiske byer på andre sida av grensa til Russland. Det er knyttet et tett næringssamarbeid og mange felles prosjekter innenfor idrett og kultur. Selv soldater fra Kirkenes møtte russiske kolleger til et årlig hyggelig fotballoppgjør.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Norge bruker for mye oljepenger, mener tidligere konsu­lenttopp Martin Bech Holte. Nå svarer samfunns­økonom Ali Esbati i en bok som diskuterer økonomisk politikk på venstre­si­das premisser.

Reportasje

I 2022 busset oppdretts­næ­ringen arbeidere til Oslo for å protestere mot lakse­skat­ten. Fire år seinere er lokallaget til Fremskritts­par­tiet på Frøya større enn noen gang.

Drivstoff

Det er klart for rødgrønn dragkamp om kutt i drivstoff­av­gif­tene. Klasse­kam­pen har loddet stemningen hos lokale Ap-topper.