Krigen i ukraina

– En vegg mellom oss

I Kirkenes er folk-til-folk-samarbeidet med Russland dødt og grensa nær stengt:

SPLITTET: Kirkenes’ bedrifter og kulturliv har russiske samarbeidspartnere. Det gjelder også verftet Kimek, som er øverst i bildet. Nå splitter sanksjonene mot Russland samarbeidet. FOTO: GISLE ODDSTAD, VG/NTB Gisle OddstadSPLITTET: Kirkenes’ bedrifter og kulturliv har russiske samarbeidspartnere. Det gjelder også verftet Kimek, som er øverst i bildet. Nå splitter sanksjonene mot Russland samarbeidet. FOTO: GISLE ODDSTAD, VG/NTB Gisle Oddstad

I snart 30 år har folk-til-folk samarbeidet blomstret mellom Kirkenes og russiske byer på andre sida av grensa til Russland. Det er knyttet et tett næringssamarbeid og mange felles prosjekter innenfor idrett og kultur. Selv soldater fra Kirkenes møtte russiske kolleger til et årlig hyggelig fotballoppgjør.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Pride

Pride-paraden i Trondheim holdt på å bukke under, men fikk hjelp fra uventet hold. Festi­valsjef Thea Elise Viken håper på rekord­opp­møte.

Politikk

«Nok er nok»

Arbeidsliv

Bolt og Uber kommer til å ødelegge den lokale drosje­næ­ringen om ikke noe gjøres. Det varsler Robert Aasmul, som driver taxi­sen­tral på gamlemåten.