Forsvar

Oppgjer med spesial­forsvar

Senterpartiets parlamentariske leiar vil gjere Noreg i stand til å halde ut i ein invasjon:

KAMPKLAR: Sps parlamentariske leiar Marit Arnstad er klar på at forsvarsdebatten ikkje snur av seg sjølv. – Men eg trur vi får ei fornya debatt som kjem til å resultere i ting som skjer raskt og på kort sikt, og at det slår inn i den meir langsiktige debatten. Det er eg ganske overtydd om. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning BratlieKAMPKLAR: Sps parlamentariske leiar Marit Arnstad er klar på at forsvarsdebatten ikkje snur av seg sjølv. – Men eg trur vi får ei fornya debatt som kjem til å resultere i ting som skjer raskt og på kort sikt, og at det slår inn i den meir langsiktige debatten. Det er eg ganske overtydd om. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning Bratlie

Parlamentarisk leiar i Senterpartiet Marit Arnstad meiner at norsk forsvarspolitikk i 30 år har vore for fokusert på spesialoppdrag, og at invasjonen av Ukraina må bli starten på ei reorientering i retning av eit forsvar som gjer at norske styrker kan forsvare landet vårt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Ministernes mester

Høyere utdan­nings­mi­nister Sigrun Aasland er bedre likt av sektoren enn forgjen­geren, men mangler det hun trenger for å bli elsket: penger.

Ministernes mester

Kommu­nal­mi­nister Bjørnar Skjæran har formidable oppgaver foran seg, som å finne ut hvordan kommunene skal møte eldre­bøl­gen.

Politikk

Mener britenes nye stats­mi­nister kan inspirere mange sosial­de­mo­krater