Bjørn S. Kristiansen

Artikler

Oljefondet er minoritetsaksjonær, skriver finansministeren i svar om Israel-aksjer. Ansvarsfraskrivelse, mener Mads Harlem.

Stadig flere miljøer i og rundt Arbeiderpartiet legger nå press på Ap-regjeringen for å skjerpe Israel-politikken.

Det er klassisk at palestinerne taper når nye situasjoner oppstår i Midtøsten, sier statssekretær Andreas Kravik. Han åpner for en FN-styrke på Gaza.

Knallharde Israel-krav fra rørsla
Jonas Gahr Støre er under hardt press for å innføre hardere tiltak mot Israel. Nå ber LOs største forbund regjeringen jobbe for en FN-ledet fredsstyrke i Gaza.

Oljefondets investeringer i Palestina er i strid med norske verdier, mener flere Ap-lag. Trine Lise Sundnes fronter protesten mot egen regjering.

Kraft/krig

Regjeringen er kun én stemme fra flertall for nytt klimamål på 70–75 prosent kutt innen 2035. Nå må Ap på frierferd i Stortinget.

Gideon
Den hebraiske bibelen forteller historien om Gideon, en militær leder og hærfører som ble valgt av Gud for å frigjøre Israels folk. Han marsjerte mot en hær av midjanitter og amalekitter – Israels evige fiender – som hadde krysset Jordanelva. Gideon er sagnomsust for å ha gitt israelittene en avgjørende seier. «Operasjon Gideon» ble innledet natta mellom 10. og 11. mai 1948 og var en israelsk militæroperasjon som begynte med en offensiv mot byen Bet-Sjean. Den var del av den arabisk-israelske krigen, og målet var å legge grunnlaget for etableringen av en israelsk stat.

Om angrepet defineres som folkemord, kan det påvirke Oljefondet, mener Cecilie Hellestveit

Opposisjonen ville ha oljefondet ut av Gaza. Et Ap-ledet flertall sa nei – og får nå krass kritikk fra en folkerettsekspert.

Oljefondet kjøpte aksjer for milliarder i selskaper FN advarte mot. – Det er egentlig ganske utrolig, sier folkerettsekspert.

Kjøpte seg opp i våpen
Samtidig som titusenvis av palestinere ble drept i Gaza gjennom 2024, kjøpte Oljefondet seg opp i selskaper som forsyner Israels krigsmaskineri.

Storbritannia, Frankrike og Canada truer Israel med straffesanksjoner. Regjeringen åpner for at Norge kan gå med og får støtte fra Stortinget.

Grunnleggende lover er under kritisk press i USA. Vi må passe på den demokratiske motstandskrafta i Norge, mener Bård Frydenlund.

Igjen og igjen forsøker regjeringsapparatet å svekke Stortingets kontroll med regjeringen, sier jusprofessor Benedikte Moltumyr Høgberg.

Støtter at lov ble stanset
Stortinget må sikres muligheten til å stanse en regjering dersom det er behov for det, mener stortingspresident Masud Gharahkhani.

Investering i blått kutt i formuesskatten kan gi rike nordmenn en gevinst på over 1500 prosent.

Den norske retorikken om USA er i bevegelse, mener Nupi-forsker.

I LO er det strid mellom de største forbundene og resten. Handel og Kontor-lederen vil gi flere forbund mer makt.

Hvilken vei?
Kine Asper Vistnes seilte opp som LO-lederfavoritt, men kvier seg. Nå jobber de største forbundene for at hun likevel skal stille.

Ho avgjer Eggums framtid

Hestesko

Nå vil Stortinget ha en fast oppskrift for hvordan regjeringen skal holdes i øra i krisetider.

Tar kritikk for kriselov-krise
Leder i justiskomiteen, Helge André Njåstad (Frp), åpner for at komiteens arbeid med ny kriselov «kanskje ikke er forankret godt nok».

Norge bør si nei til USAs fregatter fordi de er uegnet for norske forhold, mener Tor Ivar Strømmen ved Sjøkrigsskolen.

Tormod Heier tror Donald Trump vil forsøke å presse Jonas Gahr Støre til å kjøpe amerikanske fregatter.
