Ukraina

Risikerer 15 år i fengsel

Rødt vil gi russiske kunstnere og aktivister politisk asyl i Norge – og økonomisk støtte til dem som blir igjen.

TIL GATENE: Russere i alle aldre protesterer mot myndighetenes avgjørelse om å invadere Ukraina. Flere av dem blir arrestert. Her fra St. Petersburg sist søndag. FOTO: SOPA IMAGES/LIGHTROCKET/GETTY SOPA ImagesTIL GATENE: Russere i alle aldre protesterer mot myndighetenes avgjørelse om å invadere Ukraina. Flere av dem blir arrestert. Her fra St. Petersburg sist søndag. FOTO: SOPA IMAGES/LIGHTROCKET/GETTY SOPA Images

– Jeg vet ikke om jeg skal flykte fra Russland. Det er vanskelig å skulle gjøre det akkurat nå. Jeg tror vi trengs her. For å spre informasjon og hjelpe folk som blir arrestert.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunstnerstipend

Statens kunst­ner­stipend står i fare for å belønne kunstnere som er gode på skjema, men dårlige på kunst, mener Steffen Kverneland.

Kultur

Kongens død har ført til at avlys­nin­gene til Protest­fes­ti­valen renner inn. – Programmet blir litt herpet, sier festi­valsjef Svein Inge Olsen.

Musikk

Tono skal granskes, men Popu­lær­kom­po­nis­tenes forslag til vedtekts­end­ringer ble nedstemt. – Et sunn­hets­tegn, mener bassist Aslak Dørum.