Kulturarv

Dansk nei til langtidslån

Nasjonalbiblioteket ble tilbudt hjemlån av norske middelalderskrifter – men bare i tre til fem måneder:

MISFORNØYD: Det er ikke aktuelt for Nasjonalbiblioteket å låne middelalderskriftene i en så kort periode som tre til fem måneder, sier Myhre. Bak står Lagabøters landslov, et av skriftene de har fått på langtidslån. Foto: Tom Henning BratlieMISFORNØYD: Det er ikke aktuelt for Nasjonalbiblioteket å låne middelalderskriftene i en så kort periode som tre til fem måneder, sier Myhre. Bak står Lagabøters landslov, et av skriftene de har fått på langtidslån. Foto: Tom Henning Bratlie

«Kulturministeren må begynne å bruke utestemme og vise makt mot vårt tidligere herrefolk», skrev Bergensavisen på lederplass 8. november.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Film

Kan «Fjord» være skadelig for norske barn som trenger hjelp? Vi har spurt en barne­retts­ad­vokat og «virke­lig­hetens Pørni».

Over sofaen

Sanna Sarromaa er på klasse­rei­se. Foto­gra­fiet av venninnas pupper måtte bli igjen på Lille­hammer.

Musikk

Mira Craig, Kamelen, Trygve Skaug – lista over mislykkede stagedives begynner å bli lang