MALERI­MYS­TE­RIET

VED FØRSTE BLIKK: Anita Kongssund ser for første gang det store maleriet som hun har etterforsket i lang tid. Som forskningsarkivar ved Nasjonalmuseet prøver hun å finne ut av hvem som har eid maleriet og hvordan det kom inn i museets samling. Sigve Bremer MejdalVED FØRSTE BLIKK: Anita Kongssund ser for første gang det store maleriet som hun har etterforsket i lang tid. Som forskningsarkivar ved Nasjonalmuseet prøver hun å finne ut av hvem som har eid maleriet og hvordan det kom inn i museets samling. Sigve Bremer Mejdal

På en gittervegg i en lagerbygning på Oslos østkant henger et enormt maleri. Det er slitent: Lerretet er slapt og dekket av et tynt støvlag, langs kantene har maling flasset av. Likevel er maleriet storslått.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dokument

Skole

De hevder seg i norges­toppen. Men nå truer skole­nedleggelsene de unge talentene i Dokka.

Verdensøkonomi

Det norske gullrushet betyr trøbbel

Teknologi

På «Natt­mø­tet» blir po­li­ti­kerne i Narvik tvunget til å ta et valg. De aner ikke at dette er et ledd i en stor inter­na­sjonal plan.