Streik

Streiker for bedre lønn

Over 7000 kommunalt ansatte ved skoler, barnehager og helseinstitusjoner er tatt ut i streik:

I STREIK: Lise Rostad og Øivind Trandem ved Rud videregående skole i Bærum er to av over 7000 kommunalt ansatte som har blitt tatt ut i streik. Skjalg Bøhmer VoldI STREIK: Lise Rostad og Øivind Trandem ved Rud videregående skole i Bærum er to av over 7000 kommunalt ansatte som har blitt tatt ut i streik. Skjalg Bøhmer Vold

Elektrolærer Øivind Trandem danser og synger til sangen «You know that I love you» av The Four Tops foran Ruud yrkesfaglige vgs. i Bærum. Stemningen er hyggelig, men Trandems svarte streikeskjorte minner om alvoret som ligger under.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.