Kunst

Godkjente aldri rivingen

Arvingene til Pablo Picasso godtok flytting av kunst på grunn av sikkerhetshensyn og respekt for terrorofre:

SKJÆRES UT: Flyttingen av Pablo Picasso-verkene «Måken» og «Fiskerne» fra Y-blokka er igangsatt. Verkene skjæres ut før bygningen skal rives. I 2029 vil kunsten bli gjort tilgjengelig i et ferdig regjeringskvartal. Foto: Tom Henning BratlieSKJÆRES UT: Flyttingen av Pablo Picasso-verkene «Måken» og «Fiskerne» fra Y-blokka er igangsatt. Verkene skjæres ut før bygningen skal rives. I 2029 vil kunsten bli gjort tilgjengelig i et ferdig regjeringskvartal. Foto: Tom Henning Bratlie

«Det er riktig at vi aldri formelt har godkjent denne rivingen», skriver Claudia Andrieu i Administration Picasso i en e-post til Klassekampen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Bilder mellom bøkene

Deichman Bjørvika viser også kunst. I høst er hoved­biblioteket særlig rikt på stadig skiftende visuelle bidrag.

Kunst

Munch på tegne­lof­tet

Ved hjelp av kunstig intelligens har Munchmuseet laget dataspill av tegningene til Edvard Munch. Har det noe for seg, eller er det en gimmick?

Anmeldelse

I dyrenes rike

Lillebet Foss’ kunst og liv var begge alt annet enn gjennomsnittlige.