Klima

Enorme mørketall

Mange millioner liter biodrivstoff ble ikke registrert i fjor:

KRITISK: Geir Harald Baalsrud Ingeborgrud i bioenergiselskapet Eco-1 mener drivstoff-lovendringen er dårlig klimapolitikk. Foto: Tom Henning BratlieKRITISK: Geir Harald Baalsrud Ingeborgrud i bioenergiselskapet Eco-1 mener drivstoff-lovendringen er dårlig klimapolitikk. Foto: Tom Henning Bratlie

Ifølge Miljødirektoratet ble det omsatt 606 millioner liter biodrivstoff i Norge i fjor. Det er en økning på rundt 20 prosent fra året før.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.