Akademia

Humanistiske fag i skvis

Humaniora-fagene vil få det tøft i et finansieringssystem som premierer arbeidsrelevans, mener professor:

BEKYMRET: Helge Jordheim, professor i kulturhistorie ved Universitetet i Oslo, er skeptisk til forslaget om at universiteter og høyskoler skal finansieres etter et krav om arbeids­relevans. Foto: Tom Henning BratlieBEKYMRET: Helge Jordheim, professor i kulturhistorie ved Universitetet i Oslo, er skeptisk til forslaget om at universiteter og høyskoler skal finansieres etter et krav om arbeids­relevans. Foto: Tom Henning Bratlie

– Forslaget om å premiere utdanningsinstitusjoner etter arbeidsrelevans er ekstremt kortsiktig og instrumentalistisk, sier Helge Jordheim, professor i kulturhistorie ved Universitetet i Oslo og medforfatter av Fritt Ords humaniora-rapport fra 2014.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Litte­ra­turen har sluttet å være masse­kul­tur. Kanskje fordi vi tar på den med silke­hans­ker.

Film

Trier eller Haugerud? Vi har tvunget norske kulturfolk til å velge side.

Kommentar

På grunn av den israelske blokaden av Gaza fekk Mohamed Jabaly aldri tatt farvel med mora. Skal han mista faren på same vis?