Kultur

Vil ha politikere ved roret

Aktive politikere må gjerne sitte i kulturstyrene så lenge de har en god rolleforståelse, mener Trond Giske (Ap):

VIL HA KONTROLL : – Når det er kunst og kultur som er virksomhetens fremste formål, kan vi ikke ha et styre som bare består av næringslivsfolk, sier Trond Giske (Ap). I forgrunnen kulturminister Trine Skei Grande (V). FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher OlssønVIL HA KONTROLL : – Når det er kunst og kultur som er virksomhetens fremste formål, kan vi ikke ha et styre som bare består av næringslivsfolk, sier Trond Giske (Ap). I forgrunnen kulturminister Trine Skei Grande (V). FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher Olssøn

Prinsippet om at det bør være armlengdes avstand mellom politikere og lederne av kunst- og kulturinstitusjoner, står sterkt som ideal blant politikere så vel som kunstnere.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

Kunst­fel­tet eksisterer ikke i en boble, mener kurator

Vm i fotball

TV2 slo flere seer­re­korder under fotball-VM. Men den store rekorden uteble hos både dem og NRK. Har live-TV likevel fått sin revansje?

Kunst

Når dyrene gjør sitt inntog i kunsten, slipper vi ikke unna oss selv.