Prosa

Skranglete bonusspor

«Eppendorf-notatene» har en umiskjennelig Ambjørnsensk klang, men er en unødvendig utgivelse.

SISTE RUNDE: Ingvar Ambjørnsens posthume bok foregår blant forsofne eksistenser i nikotinfargede Hamburg-buler. Foto: UnsplashSISTE RUNDE: Ingvar Ambjørnsens posthume bok foregår blant forsofne eksistenser i nikotinfargede Hamburg-buler. Foto: Unsplash

Ingvar ­Ambjørnsen

Eppendorf-­notatene. Litterær Dagbok

Cappelen Damm 2026, 181 sider

Etter at Dag Solstad, Ingvar Ambjørnsen og Roy Jacobsen døde i fjor, er det i tur og orden kommet posthume utgivelser fra deres hånd – muligens ikke høydepunktene i sine respektive forfatterskap, men leseverdige. Når jeg fabulerer om hva mer disse forfatterne muligens kunne tenkes å ha etterlatt seg i skrivebordsskuffen, kommer jeg samtidig i tanker om den typen jubileums- og «deluxe»-utgivelser fra avholdte artister og for lengst oppløste band som til stadighet utgis, gjerne inkludert en bonus-CD med alternative versjoner og tidligere uutgitte låter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Intervju

Litte­ra­tur­kri­tikkens historie er gjennom­syret av krise­be­skri­velser. Men Sissel Furuseth tror neppe kritikken dør med det første.

Essay

Tale til Bokma­ga­sinet på 20-årsdagen.

Kommentar

De siste årenes litterære strøm­nin­ger viser at forholdet mellom menneske og natur kan tenkes mindre hierarkisk.