Akademia

Hevder friheten trues av pengejag

Universitetene bør klare seg uten Forskningsrådet, mener sosiolog Hannah Løke Kjos. Hun vil bytte ut pengesøknadene med et lotteri.

Søknadsfeber: Hannah Løke Kjos har skrevet doktorgrad om styring i norsk akademia. Hun mener for mye tid går med på søknadsskriving. Søknadsfeber: Hannah Løke Kjos har skrevet doktorgrad om styring i norsk akademia. Hun mener for mye tid går med på søknadsskriving.

Groundbreaking, path-breaking og high risk, high gain: Skal man tro søknadene om forskningsmidler som forfattes i dette landet, er det flust av forskere som brygger på banebrytende prosjekter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

For 30 år siden forutså han virke­lig­hets­bølgen i kunst og litteratur. Nå er det utopiens tur til å få en renessanse, spår Hal Foster.

Hl-senteret

Et inter­na­sjonalt nettverk av folke­mord­fors­kere kaller utvik­lingen ved HL-senteret «dypt urovek­kende».

Medier

Den KI-baserte nyhets­avisa Y ble lansert tirsdag. Nå vil redaktøren ha presse­støt­te.