Reisebrev frå sommarbåten

Til Jomfruland for fulle segl

Eit fyrtårn er godt å ha når du skal finne leia.

HISTORIE: Tegltårnet frå 1838 er det ­eldste av dei to fyrtårna på Jomfruland. Ved tårnbrygga ligg også to gamle gardsbruk. Foto: Aleksander ÅsnesHISTORIE: Tegltårnet frå 1838 er det ­eldste av dei to fyrtårna på Jomfruland. Ved tårnbrygga ligg også to gamle gardsbruk. Foto: Aleksander Åsnes

Øya Jomfruland kan ha fått namnet sitt fordi seglarar bad til Jomfru Maria då dei segla på Skagerrak, det opne og vêrharde sjøstykket som ligg mellom øya og Danmark. Den vakre og fruktbare øya må ha fortona seg som eit paradis for seglarane. Det gjorde ho også for Klassekampens sommarbåt Svanhild då me kom dit på søndag. For fyrste gong på turen heiste me segla, og skrudde av motoren på reisa mellom Risør og Jomfruland.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Hotelleier og lokal­po­li­tiker for Bygdelista i Måsøy Logen Kart­hige­san ber om krisegrep for Finnmark: null skatt i fem år.

Arbeidsliv

Bare én av tre arbeidere på to av Norges største bygge­plas­ser har tariff­av­tale. Flertallet er uten­lands­ke arbeidere, og svært mange har ikke fagbrev.

Palestina

RU og FOR deltek i støttedemo for Palestina 7. oktober