På tampen

Trojansk hest i svensk kunstliv

Det er lov å håpe at Tone Hansen kan tjene norsk samtidskunst fra direktørstillingen på Moderna Museet.

Vår kvinne på innsida: Tone Hansen blir direktør for en av Nordens viktigste kunstinsitusjoner. Foto: Tom Henning BratlieVår kvinne på innsida: Tone Hansen blir direktør for en av Nordens viktigste kunstinsitusjoner. Foto: Tom Henning Bratlie

Bygget er gresselig, rulletrappene verre og nedbemanningsprosessen har framstått rotete. Det er mye vondt å si om Munchmuseet, men institusjonens første fem år i Bjørvika må sies å ha vært en suksess.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Festival

Festi­valens nye VIP-tilbud lover «den perfekte kombi­na­sjonen av festival og komfort». Øya er blitt til flere øyer, mener kritiker.

Scenekunst

Bransje­ve­teran Tove Bratten mener både regje­ringen og Kultur­rådet fortjener et kritisk blikk etter nedleg­gelsen av Verdens­teatret.

Akademia

Flere har hevdet at Norge bruker for mye ressurser på forsk­nings­by­rå­krati og at Forsk­nings­rådet bør inn­skren­kes. Rådet forsvarer egen posisjon.