Kulturuka

Kylling­hvis­keren

Stange-kyllingen er en fjær i hatten for bonden Arnt Harald Stange. Nå har pensjonert seg.

Bruser med fjæra: Arnt Harald Stanges fjærfe-eventyr har satt et betydelig avtrykk på norsk matproduksjon. Foto: Jon Hauge, AftenpostenBruser med fjæra: Arnt Harald Stanges fjærfe-eventyr har satt et betydelig avtrykk på norsk matproduksjon. Foto: Jon Hauge, Aftenposten

En gang var en «broiler» et dyr, ikke en ungdomspolitiker. Den var liten (800-900 gram), smakløs og medgjørlig, vokste fort og lot seg villig fritere i samme olje som påmmfri’en, sin Sancho Panza. På med grillkrydder, og lørdagskvelden var i boks. Eller man kunne råke på broileren på super’n, ferdiggrilla i foliepose dandert med paprikapulver eller rødt murstøv.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

På tampen

Bodø/Glimts nye storstue kan få navnet «Power­Office Arctic Arena». Det vitner om en total mangel på lokal selvtillit.

Medier

Regje­ringen vil ikke lenger levere papir­aviser på lørdager til hele landet. – Det sender et helt elendig signal, sier forfatter Agnes Ravatn.

Teater

– Det er som i «Spillet» og «Farmen»