DebattIran

En moralsk sjekkliste

BEGGE SIDER AV HVA DA? Ytringsrommet for iranske opposisjonelle i Norge er trangere enn vi liker å tro, skriver Siavash Renani. Her en demonstrasjon utenfor Irans ambassade i Oslo i 2022. Foto: Sigve Bremer MejdalBEGGE SIDER AV HVA DA? Ytringsrommet for iranske opposisjonelle i Norge er trangere enn vi liker å tro, skriver Siavash Renani. Her en demonstrasjon utenfor Irans ambassade i Oslo i 2022. Foto: Sigve Bremer Mejdal

For mange iranere i Norge er ikke det islamske regimets symboler politisk pynt. De er påminnelser om fengsler, henrettelser, overvåking og flukt. Ikke bare i fortid – Narges Mohammadi og mange andre betaler fortsatt prisen. Amnesty rekord­økningen i henrettelser i Iran i 2025.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Russland

«Putin-hvisker»?

Siden krigen i Ukraina begynte i februar 2022, har Europa aldri forsøkt å forhandle med Russland. Snarere tvert imot. Nå er imidlertid faren blitt overhengende for en eskalering av krigen utenfor Ukrainas grenser. Det betyr at amerikanske etterretningsinstallasjoner i Norge kan bli et mål for russiske raketter. Situasjonen er altså blitt ytterst alvorlig. Derfor har enkelte EU-ledere i det siste begynt å antyde at man må snakke med Russland. Men hvem skal lede en europeisk delegasjon? Det må jo nødvendigvis være en som russerne vil godta.

Nato-øvelse

Rødt flagg

Fra 8. til 19. juni får Ørland flystasjon besøk av kampfly fra fire andre Nato-land for å delta i øvelsen Ramstein Flag 2026. Ifølge Forsvaret er dette Natos største flyøvelse, der 19 land, 15 militære baser og mer enn 150 fly skal delta. Øvelsen vil i hovedsak foregå i Skandinavia og Finland, samt i Spania. Det er planlagt rundt 150 flygninger hver dag.

Krfu

Tidlig barne­hage­start er et klasse­spørs­mål

Prateklassen har nok en gang latt seg engasjere av utspill fra KrFU-leder Ingrid Hovland. Denne gangen om at hun aldri ville sendt sin ettåring i barnehage. Tastaturene har gått varmt og resultert i mengder med debattinnlegg i aviser og på sosiale medier. «Provoserende» er et ord som går igjen om Hovlands syn på tidlig barnehagestart. Men jeg er ikke helt sikker på om majoriteten av arbeidstakere med små barn egentlig har latt seg provosere. I alle fall ikke om vi beveger oss ut av den karriereorienterte middelklassen, som nettopp dominerer debattspaltene og LinkedIn-feeden. Jeg skriver for tiden en bok om arbeiderklassen i Norge, med utgangspunkt i egen familiehistorie.