Arbeidsliv

Lønnstaparar over ti år

Mens andre arbeidstakarar har styrka kjøpekrafta si, heng hotell- og restaurantarbeidarar etter. Streikande Matija Zovko er bekymra for bransjen.

I streik: Matija Zovko (til høgre) drøymar om å sjølv starta ein pizzarestaurant ein gong. No er han saman med kollegaene i streik for å få heva lønna i bransjen og få arbeidsgivarar til å forskuttera for sjukepengar. I streik: Matija Zovko (til høgre) drøymar om å sjølv starta ein pizzarestaurant ein gong. No er han saman med kollegaene i streik for å få heva lønna i bransjen og få arbeidsgivarar til å forskuttera for sjukepengar.

– Folk trur me får god lønn, men å vera servitør er ein hard jobb, seier Matija Zovko.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Bustad

Torill (74) blir kasta på dør: – Eg vann kampen mot kreft, men tapte mot velferds­sam­funnet

Lakseskatt

Oppdret­tere som selger til seg selv, rappor­terer lavere skatte­grunn­lag enn andre. Lakse­lob­byist ser ingen problemer med det.

Kampen-drapet

En dødelig miks som er ofte sett de siste årene. Det sier ekstremisme­forsker om ra­di­ka­li­se­ringen av den tiltalte i Tamima-saken.