Økonomi

LO ønsker ny regnemodell velkommen

LO-økonom Roger Bjørnstad er glad for at Norges Bank vurderer å ta inn frontfagsmodellen i sin nye makroøkonomiske hovedmodell.

Forventningsfull: LO-­økonom Roger Bjørnstad håper Norges Bank vil ta frontfags­modellen inn i sin nye hovedmodell for makro­økonomisk analyse. Foto: Charlotte Førde SkomsøyForventningsfull: LO-­økonom Roger Bjørnstad håper Norges Bank vil ta frontfags­modellen inn i sin nye hovedmodell for makro­økonomisk analyse. Foto: Charlotte Førde Skomsøy

Roger Bjørnstad, økonom i LO, har lenge kritisert Norges Bank for at hovedmodellen de bruker for å analysere norsk økonomi ikke tar hensyn til hvordan den norske lønnsdannelsen skjer.
Bjørnstad er blant økonomene som mener at siden det er lønnsomheten i konkurranseutsatt industri som legger rammene for lønnsveksten i Norge gjennom frontfagsmodellen, vil ikke lønnsøkninger føre til at inflasjonen biter seg fast gjennom såkalte lønn-pris-spiraler.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Integrering

Abid Raja grunnla Minotenk i 2010. Han advarer mot langsik­tige skade­virk­ninger dersom de, LIM og OMOD går konkurs.

Reportasje

Det er 200 år siden grensa mot Russland ble trukket. Folket i Øst-Finnmark har liten tro på at det gode nabofor­holdet vil gjenoppstå med det første.

Økonomi

LO kritiserer Norges Bank for ikke å ta hensyn til lønns­for­hand­lin­gene. Nå åpner sentral­bank­sjefen for å ta front­fags­mo­dellen inn i en ny økonomisk modell.