Energi

Krigen mot Iran fører til kinesisk solcelleboom

USA forsøker å dominere verdens tilgang på olje og gass. Resultatet er at stadig flere land strømmer til Kinas fornybare energiløsninger.

Viker unna olje: En arbeider i Pakistan jobber med å installere et solcellepanel på et hus. Pakistan er et av flere land som har kjøpt store mengder kinesiske solcellepanel for å håndtere energikrisa. FOTO: Rizwan TABASSUM, AFP/NTBViker unna olje: En arbeider i Pakistan jobber med å installere et solcellepanel på et hus. Pakistan er et av flere land som har kjøpt store mengder kinesiske solcellepanel for å håndtere energikrisa. FOTO: Rizwan TABASSUM, AFP/NTB

Mens store deler av verden lider av olje- og gassmangelen skapt av USA og Israels krig mot Iran, er stemningen god i handelsdistriktet Xiaobei i den kinesiske storbyen Guangzhou.

Rapport fra Kamerat Gu

Få Gustav Gillunds Kina-brev

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Spania

Spanias liberale innvand­rings­po­li­tikk, Vest-Sahara, Israel og USA. Teorier om årsaken florerer etter at 60.000 migranter krysset grensa fra Marokko til Spania.

Krigen i Ukraina

Nærmere 27.000 ikke-russere har blitt rekruttert til Russlands front i Ukraina, noen med løfte om en vanlig jobb. Mange kommer aldri hjem igjen.

Sudan

Vestens økonomiske interesser i De forente arabiske emirater har bidratt til å holde borger­krigen i Sudan i gang, ifølge utvik­lings­forsker Gunnar Sørbø.