DebattNæringspolitikk

Meir statleg eigarskap, ikkje mindre

I Klassekampen 5. mars spør me kvifor Raudt ønskjer å selja det statlege investeringsselskapet Nysnø Klimainvesteringer. Det vil innebera ein einsidig reduksjon av statleg eigarskap.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Iran

Dialog med overgri­peren

Siden revolusjonen i 1979 har det iranske regimet brukt fengsler, tortur, henrettelser og væpnede sikkerhetsstyrker for å knuse enhver form for opposisjon. Regimet har slått ned protester gang på gang med kuler, fengsler og henrettelser. Siden januar 2026 har nye protester blitt møtt med ekstrem vold. Internett har tidvis vært delvis stengt. Uavhengige journalister har begrenset tilgang. Bildene som slipper ut, er ofte gjennom regimets egne kanaler eller nøye kontrollerte journalistiske rammer. Når slike bilder ukritisk gjengis i Europa, forsterker de regimets propaganda. Likevel finnes det politiske miljøer i Norge som omtaler møter med representanter for dette regimet som «dialog» og «fredsarbeid».

Karbonfangst

Hva vil Norge med Svalbard?

Først takk til journalist Ole Magnus Rapp for nylig fokus på Svalbard, spesielt den alvorlige meldingen i Klassekampen 28. februar. Her fokuseres det på stengingen av den siste operative kullgruven på Svalbard, Gruve 7. I en ustabil verden må nettopp Svalbards stabilitet være i fokus, og da er det avgjørende at Svalbard er selvforsynt med energi. Så langt har Svalbard vært nettopp det, og Gruve 7 alene kan fortsatt dekke flere års forbruk. Men nå er gruven i ferd med å bli stengt. Men frislipp av CO₂ når kullet brennes kolliderer direkte med dagens klimakrav. Problemet kan løses ved å ty til karbonfangst og -lagring.

Usa

Krigs­mi­nister Hegseth

Dagsrevyen 10. mars setter søkelyset på Pete Hegseth som «forsvarsminister». NRK fortsetter å omtale USAs krigsminister som «forsvarsminister». Kan det være så vanskelig? President Trump endret navnet på forsvarsdepartementet til krigsdepartementet og sjefen fra å være forsvarsminister til å være krigs­minister i september i fjor. America First betyr, ifølge Trump, at USA bør bruke mindre penger og ressurser på konflikter langt unna. Med referanser til Afghanistan og Irak. Vi kan gå lenger tilbake, til Korea og Vietnam, og så videre. Men nå er det aktuelle spørsmålet: Hvorfor omtaler NRK fremdeles krigs­minister Pete Hegseth som forsvarsminister når han faktisk – på papiret og i offisielle kilder i USA – er krigsminister?.