I den amerikanske kongressen ble justisminister Pam Bondi tirsdag grillet om sin håndtering av Epstein-saken. Mens kongressmedlemmer gravde etter sannheten om den overgrepsdømte milliardæren og hans mektige nettverk, ville en stadig mer opprørt og høylytt Bondi heller snakke om stigende børskurser.
I salen satt flere av Epsteins ofre, som reiste seg i et forsøk på å bli anerkjent av Bondi. Men justisministeren ville ikke se på dem og sa at hun ikke ville delta i Det demokratiske partiets «teater».
Etterpå kalte demokrat Alexandria Ocasio-Cortez oppførselen til Bondi for «bisarr».
– Jeg tror hun gjør dette fordi hun vet at hun er implisert i en massiv tildekking for et nettverk av pedofile, sa Ocasio-Cortez til journalister utafor høringen.
Hvem beskyttes?
Lignende kritikk kommer nå ikke bare fra Demokratene, men også fra Trump og Bondis egne i Det republikanske partiet.
Som Klassekampen skrev onsdag har kongressmedlemmer de siste dagene fått anledning til å søke i Epstein-dokumentene i departementet til Bondi.
Én av som har gjort dette, er republikaneren Nancy Mace.
Det hun fant gjør henne sikker på at folk vil bli «sjokkert når de får se navnene» som justisdepartementet skjuler, sa hun i et intervju med Piers Morgan tirsdag kveld.
– Det er snakk om folk fra begge partier – berømte folk, rike folk, folk med makt, statsministere, tidligere statsministere, tidligere presidenter, mediepersonligheter, sa hun.

«Dette er en av de største tildekkingssakene i amerikansk historie»
— Nancy Mace, politiker for Republikanerne
– Det er derfor jeg mener dette er en av de største tildekkingssakene i amerikansk historie, fortsatte Mace.
Også den republikanske senatoren John Thune slutte seg denne uka til koret som krever full offentliggjøring av Epstein-dokumentene.
Bondis «cover-up»
Store deler av filene de folkevalgte får søke i hos justisdepartementet, skal nemlig allerede være sladdet og sensurert av FBI.
Alexandria Ocasio-Cortez er blant dem som peker på at Bondi samtidig holder tilbake rundt tre millioner Epstein-dokumenter, som ennå ikke har blitt offentliggjort i det hele tatt.
Under Bondis ledelse har også Epsteins dømte medsammensvorne Ghislaine Maxwell blitt flyttet fra et fengsel med høy sikkerhet til en langt mer behagelig forvaring i et fengsel med lavere sikkerhet.
– Alt dette viser at det er store spørsmål rundt Bondi som leder for justisdepartementet og hennes rolle i alt dette, sa Ocasio-Cortez.
Jamie Raskin, som også tilhører Demokratene, gikk lenger i sin kritikk av ministeren:
– Hun er der for å dekke opp Epstein-konspirasjonen, sa Raskin.
Han peker også på at Bondi var justisminister i Florida mellom 2011 og 2019. Noen år før hun fikk jobben hadde delstatens statsadvokat Alexander Acosta, også bare kalt Alex, sørget for at Epstein i 2007 fikk en avtale der milliardæren slapp billig unna etter flere overgrepsanklager.
Da Bondi var Floridas justisminister ble denne avtalen gjenstand for søksmål fra Epsteins ofre, og Bondi har blitt kritisert for at hun ikke forfulgte saken. Acosta ble seinere Trumps arbeidsminister.
– Det er ikke tilfeldig at Bondi er fra Florida, og at hun var der sammen med Alex Acosta, sa Raskin etter høringen.
– Disse folkene har vært i politikken med Trump, og nå er hennes jobb å prøve å dekke over hva som skjer med Epstein-dokumentene.
Slakter «spionasje»
Fotografer som var til stede under høringen tirsdag, tok bilder av papirer som Bondi hadde med seg inn i salen. På et av dem var det en liste over søkene som demokraten Pramila Jayapal hadde gjort da hun søkte i Epstein-dokumentene på departementets datamaskiner.
Jayapal og flere andre mener dette viser at Bondi og departementet «spionerer på kongressmedlemmer».
– Det er en skam, og jeg vil ikke godta det, sa Jayapal på sosiale medier etterpå.
Hun spekulerte også i om dette var grunnen til at justisdepartementet hadde latt kongressmedlemmer søke i Epstein-dokumentene noen dager før høringen, slik at Bondi kunne stille forberedt.
– Overvåket de medlemmer så de kunne se hva vi ville spørre henne om? sa Jayapal.
Trumps navn sladdet
Flere av Epstein-ofrene som var til stede i høringen med Bondi, ble navngitt i de offentliggjorte dokumentene.
Dette skjedde på tross av at justisdepartementet var pålagt til å holde navnene hemmelig. Nå ville ofrene ha en unnskyldning fra Bondi, men det fikk de ikke.
Flere av USAs folkevalgte reagerer på at ofrene offentliggjøres, samtidig som identiteten til mange av de mektige personene som er anklaget for å være en del av Epsteins nettverk, skjules.
Ikke minst skal navnet til president Donald Trump selv gå igjen opp mot «én million ganger» i Epstein-dokumentene, ifølge kongressmedlemmer som har sett dokumentene.



