Sjømat

Selger mer til Kina

Eksporten av norsk sjømat til USA går dramatisk ned. Samtidig seiler Kina opp som Norges viktigste kunde.

Fersk laks: Kina er et sterkt økende marked for norsk sjømat. Her fra en av de mange fiskebutikkene i Beijing. Foto: Norges sjømatrådFersk laks: Kina er et sterkt økende marked for norsk sjømat. Her fra en av de mange fiskebutikkene i Beijing. Foto: Norges sjømatråd

I januar i år eksporterte Norge sjømat til Kina for 1,2 milliarder kroner, en økning på åtte prosent. Dette er første måned noensinne at salget passerer én milliard.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Reportasje

Da geite­flok­ken kom, var Øverdals­setra i Østerdalen omgitt av ufram­kom­melig villnis. Nå har de hentet skogbunnen, bloms­ter­en­gene og gammel myr fram fra glemselen.

Skole

Rettig­he­tene til den enkelte elev går på bekostning av felles­skapet i skolen, mener leder av Felles­skole­ut­valget Bjørn Haugstad.

Skule

Dei to største forbunda i orga­ni­sa­sjonen er ueinige om skuledagen bør utvidast.