Venezuela

– Nobelkomiteen har vært heldige

Fredsprisen til Maria Machado står seg fortsatt fint, ifølge flere eksperter. Men Nobelkomiteen har hatt flaks, mener professor Janne Haaland Matlary.

Kjøper den ikke: Janne Haaland Matlary går ikke med på at fredsprisen bidro til å legitimere USAs angrep på Venezuela. Foto: Christopher OlssønKjøper den ikke: Janne Haaland Matlary går ikke med på at fredsprisen bidro til å legitimere USAs angrep på Venezuela. Foto: Christopher Olssøn

Uker etter at den venezuelanske opposisjonspolitikeren Maria Machado mottok Nobels fredspris i Oslo, angrep USA Venezuela og tok president Nicolás Maduro til fange.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Forsvar

Canadas stats­mi­nister er på besøk for fyrste gong sida 80-talet: – Noreg kan få ei sær­stil­ling

Integrering

Barnehijab bidrar til fremmed­gjø­ring, sier Erlend Wiborg. For tredje gang fremmer Frp forbud mot bruken.

Økonomi

Sps Trygve Slagsvold Vedum anklager be­slut­nings­ta­kere i Oslo for ikke å skjønne hvor hardt bensin­sjokket treffer distrik­tene.