Venezuela

– Nobelkomiteen har vært heldige

Fredsprisen til Maria Machado står seg fortsatt fint, ifølge flere eksperter. Men Nobelkomiteen har hatt flaks, mener professor Janne Haaland Matlary.

Kjøper den ikke: Janne Haaland Matlary går ikke med på at fredsprisen bidro til å legitimere USAs angrep på Venezuela. Foto: Christopher OlssønKjøper den ikke: Janne Haaland Matlary går ikke med på at fredsprisen bidro til å legitimere USAs angrep på Venezuela. Foto: Christopher Olssøn

Uker etter at den venezuelanske opposisjonspolitikeren Maria Machado mottok Nobels fredspris i Oslo, angrep USA Venezuela og tok president Nicolás Maduro til fange.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Oljefondet

Ap-opprop: – Vi kan ikke investere i vår egen utslet­telse

Barnevern

Aps budsjett­part­nere savner sammenheng mellom budskap og budsjett fra barne- og familie­ministeren.

Politikk

Tidligere leder for freds­pris­vinner Ican, Beatrice Fihn, advarer mot å la oljefondet investere i atomvåpen.