Klassekampen
Sikkerhet

Vil hindre oppkjøp

Regjeringen vil ha klare regler for utenlandske eiendomskjøp.

Ole Magnus Rapp23. des. 2025

I løpet av kort tid har flere eiendommer i Troms blitt kjøpt opp av utenlandske aktører. Det dreier seg om store arealer nært militære anlegg og øvingsområder, eller tett på ressurser som mineraler og fisk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bli abonnent

Allerede abonnent? Logg inn

Innenriks

Kraft3. okt.

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv2. okt.

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon2. okt.

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.

Se mer
Ta kontaktMin sidePersonvernerklæringÅpenhetslovenAbonnementsvilkår
Sentralbord: 21 09 30 00Kundeservice: 21 09 30 01klassekampen@klassekampen.no
Grønland 4
Boks 9257 Grønland
0134 Oslo
Orgnr: 925 350 605
Klassekampen arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.
Ansvarlig redaktør er .
Logo: Redaktøransvar
Klassekampen
Bli abonnent
Klassekampen arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.
Ansvarlig redaktør er .
Logo: Redaktøransvar