Terror

– Dette kom veldig tett på oss

Det er langt fra Sydney til Trondheim, men frykten for terror øker også blant norske jøder. Det forteller John Arne Moen, leder i Det jødiske samfunn.

Berørt: Leder av Det jødiske samfunn i Trondheim John Arne Moen, her under feiringen av hundreårsjubileet til synagogen i oktober, forteller at en av menighetens mest aktive er fra Bondi Beach. FOTO: JAN LANGHAUG, NTBBerørt: Leder av Det jødiske samfunn i Trondheim John Arne Moen, her under feiringen av hundreårsjubileet til synagogen i oktober, forteller at en av menighetens mest aktive er fra Bondi Beach. FOTO: JAN LANGHAUG, NTB

Søndagens skyting på Bondi Beach i Sydney i Australia er beskrevet som et målrettet, antisemittisk angrep.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.