Staten

Staten punga ut 12,7 milliarder på konsulenter

I 2024 brukte staten 12,7 milliarder kroner på konsulenter. Forsvar, vei og Nav troner på topp.

Skyter i været: Offentlige virksomheter har siden 2022 fått klar instruks om å kutte i konsulentbruken. Likevel har Forsvarets konsulentbruk økt med 16,7 prosent siden 2023. Foto: Rikke Løe Hovdal Skyter i været: Offentlige virksomheter har siden 2022 fått klar instruks om å kutte i konsulentbruken. Likevel har Forsvarets konsulentbruk økt med 16,7 prosent siden 2023. Foto: Rikke Løe Hovdal

Statens vegvesen, Forsvarsdepartementet og Arbeids- og velferdsetaten (Nav). Det er de tre av statens virksomheter som brukte mest penger på konsulenter i 2024.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

De høyest lønnede hover inn på bonus­ord­ninger – nå vil LO trekke i bremsen

Iran-krigen

Flere eksil­ira­nere nektet å møte Masud Ghara­hk­hani denne uka. Mahmood Amiry-Moghaddam ber stortings­pre­si­denten bidra til samling.

Velferd

Det borgerlige flertallet i Bærum vedtok å kutte 400 millioner kroner, men endte med et overskudd på 907 millioner. Det provoserer Helene Straith, mor til Clara (5).