Medier

NRK kutter i honoraret til tekstere

NRK skal effektivisere tekstingen ved hjelp av kunstig intelligens. For teksterne betyr det også et heftig kutt i honorarene.

Refser NRK: Morten Gottschalk, styreleder i Norsk audiovisuell oversetterforening, frykter for inntektene til næringsdrivende tekstere og for kvaliteten på tekstingen på NRK. Foto: Silje AlvestadRefser NRK: Morten Gottschalk, styreleder i Norsk audiovisuell oversetterforening, frykter for inntektene til næringsdrivende tekstere og for kvaliteten på tekstingen på NRK. Foto: Silje Alvestad

I begynnelsen av oktober ble tv-tekstere som søker oppdrag hos NRK, varslet om endringer i arbeidsvilkårene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Ludwig Witt­gen­stein gjorde seg flid med hver eneste dør og radiator i villaen han tegnet til søsteren.

Bøker

Siegfried Lenz sloss for Hitler, men kom seinere til å lede an i disku­sjonen om Tysklands skyld. I dag ville han fylt 100.

Film

Joachim Trier ble historisk da han vant Oscar for beste inter­na­sjo­nale film. Nå håper Filmfor­bundet flere i bransjen kan dra nytte av seieren.