Anders Ericson har delt denne artikkelen med deg.

Anders Ericson har delt denne artikkelen

Bli abonnent
Bøker

– Se på Sverige som et skrekk­ek­sempel

Etter at Storytel kjøpte Norstedts, har det tradisjonsrike forlaget skiftet ham, ifølge kritiker Rasmus Landström.

Ut mot forlag: Rasmus Landström er kritiker i Aftonbladet. Han mener det tradisjonsrike forlaget Norstedts har mistet noen av sine beste forfattere etter at Storytel ble eier. Ut mot forlag: Rasmus Landström er kritiker i Aftonbladet. Han mener det tradisjonsrike forlaget Norstedts har mistet noen av sine beste forfattere etter at Storytel ble eier.

I 2016 skjedde det noe helt nytt i svensk bokbransje: For første gang ble et forlag kjøpt av en lydboktjeneste. I svenske aviser ble det omtalt som et vendepunkt – et endelig bevis på at digitalt slår analogt i vår tid.

Det forbløffet mange innenfor bokbransjen at det prestisjetunge Norstedts – Sveriges eldste forlag – ble slukt av det drøyt ti år gamle selskapet Storytel. Sistnevnte omtalte det som en «drømmeavtale».

Rasmus Landström, forfatter og litteraturredaktør i Aftonbladet, er av en annen oppfatning. «Norstedts har fortjent å miste forfatterne sine», skrev han nylig i en kommentar.

– Jeg har skrevet kritikk i 20 år, og Bonniers og Norstedts har alltid hatt de mest interessante utgivelsene. Nå har Norstedts utgivelser forandret seg radikalt, sier han.

– Det er ingen økonomisk krise på forlaget, så vidt jeg vet, og det er heller ikke slik at de mister forfattere i veldig stor grad – men de mister forfattere av kvalitetslitteratur.

Flere har forlatt forlaget

Klassekampen møter kritikeren på en kafé i nærheten av Aftonbladets redaksjonslokaler. Han mener Norstedts er det fremste eksempelet på hvordan den svenske bokbransjen har endret seg de siste 10–20 årene.

– Norstedts er Sveriges eldste forlag, grunnlagt i 1823. De har stått for en stor del av bokutgivelsene i Sverige – August Strindberg, Astrid Lindgren, Stig Dagerman. De har gitt ut en masse nobelprismottakere på svensk, sier Landström.

I Sverige domineres bokmarkedet av de tre forlagene Albert Bonniers Förlag, Norstedts og Natur & Kultur.

Men i løpet av få år har Norstedts mistet noen av de aller beste forfatterskapene sine, mener litteraturredaktøren. I kronikken i Aftonbladet nevner han Karolina Ramqvist, Mats Strandberg, Amanda Svensson, Quynh Tran, Agnes Lidbeck og Hanna Nordenhök.

– Den enkle forklaringen er at Norstedts er blitt kjøpt opp av Storytel, sier han.

Landström mener forlaget har endret strategi: Nå lanseres gjerne lydbøkene før papirboka, og opplagene er små – eller trykkes såkalt on demand – slik at bokhandlene tidvis går tomme for eksemplarer. Resultatet er at leserne stadig oftere må velge lydbok.

Han spekulerer også i om dette er grunnen til at flere store forfattere har forlatt forlaget de siste årene, men ingen av dem har ønsket å uttale seg til Aftonbladet.

– Ville vesten-økonomi

Ifølge Landström har Storytel fått vokse nesten uhemmet på det svenske bokmarkedet. Også i Norge er Storytel blitt en viktig aktør, men i mindre grad, ifølge ham.

– Vi har ulike økonomiske rammer for Storytel i Norge og Sverige. Dere har en radikalt annerledes bokpolitikk i Norge, sier han.

– Vi var et ekstremt sosialdemokratisk land, og nå er vi blitt et ekstremt nyliberalt land. Det er særlig tydelig på lydbokmarkedet. Der råder en rein ville vesten-økonomi.

I motsetning til oss har ikke svenskene fastpris på nye bøker. I Norge faller også lydbøker under den reguleringen: Nye norske lydbøker kan ikke strømmes før fastprisperioden har gått ut.

– I Sverige finnes det ingen reguleringer i det hele tatt. Det er fullstendig avregulert. Lydboka kommer i mange tilfeller før den trykte boka.

– Hva har forlagene å hente på en sånn taktikk? De tjener vel nokså lite på hver strømming?

– Virkelig. Det er fullkomment idiotisk, og framfor alt er det forfatterne som rammes, men også forlagene.

– Nyliberal sjokkdoktrine

I fjor ble det strømmet 45 millioner lydboktitler i Sverige, mens det ble solgt 25 millioner bøker.

Dette endrer også litteraturen, mener Rasmus Landström. Forlaget og forfatteren får betalt for hver time som strømmes – ikke hver tittel. Dermed lønner det seg å skrive lange bøker.

– De blir ofte pratete og har enkle narrativer. Denne typen litteratur blir helt skilt fra kvalitetslitteraturen. Sammenlagt kan man si at bokmarkedet har gjennomgått en nyliberal sjokkdoktrine.

– At bokbransjen er avhengig av både børs og katedral, har vært en sannhet i alle år. Men du mener nå at børsen ikke lenger jobber for katedralen?

– I Norstedts tilfelle stemmer det. I Bonniers tilfelle jobber ennå børsen for katedralen, men de har et helt annet eierskap. Bonniers eies av en gammel kulturfamilie, mens Norstedts eies av et tekselskap.

– Sverige er ekstremt

– Det kan virke som et paradoks at bokmarkedet er blitt som et hvilket som helst annet marked – i landet med Svenska Akademien, nobelprisen og en lang, stolt forlagstradisjon?

– Det nye Sverige er ekstremt, på mange måter. Det ble påstått en gang at vi var «landet lagom», men i virkeligheten var vi veldig venstrevridde. Nå er vi det absolutt mest nyliberale landet i Norden. Bokbransjen speiler dette, sier Landström.

Han mener at omleggingen av Norstedts gjør at Bonnier nesten får monopol på kvalitetslitteratur.

– Bonnier blir så totalt dominerende på markedet, med nesten alle store forfatterskap. Denne høsten har de en utrolig god utgivelsesliste. De får et slags monopol.

– Så rådet ditt til norske forlag er ikke å la seg kjøpe av lydbokselskaper?

– Det er et sterkt råd. Men et annet råd er også: Se på Sverige som et skrekkeksempel. Se hvor jævlig dårlig det kan gå.

Lyst å lese mer fra Klassekampen?

Bli abonnent

Du kan enkelt registrere deg med

Kultur

Teater

Til høsten settes det opp en musikal ved Oslo Nye Teater basert på livet til spiondømte Arne Treholt.

På tampen

Opti­ma­li­se­rings­trenden og konsentrasjons­krisa er to sider av same sak.

Bøker

I boka «Over grensen» forteller Per Christian Selmer-Anderssen om mennesker han har møtt i Ukraina – blant dem en dragartist og en prorussisk rektor.