Velferd

Frykter kriminelle gjenger i velferden

I Sverige tjener kriminelle gjenger store penger på velferdstjenester. Fagforbundets Mette Nord advarer om at det samme kan skje i Norge.

Utsatt: I Södertälje i Sverige driver en mafialignende struktur hjemmetjenester for eldre og funksjonshemmede. Her fra Södertälje i 2015. Foto: Christopher OlssønUtsatt: I Södertälje i Sverige driver en mafialignende struktur hjemmetjenester for eldre og funksjonshemmede. Her fra Södertälje i 2015. Foto: Christopher Olssøn

Kriminelle gjenger har i Sverige fått mye oppmerksomhet i den politiske debatten, særlig på grunn av omfattende volds- og narkotikakriminalitet. Nå ønsker det norske Fagforbundet å rette fokus mot en mindre kjent del av virkeligheten: Kriminelles inntog i offentlig finansierte velferdstjenester.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.