Bøker

– Et elitistisk kunstsyn

Grethe Fatima Syéds idé om at det vil gagne de svake elevene å lese mindre, er en misforståelse, mener Frode Helmich Pedersen.

FORSVAR FOR LESING: Den beste litteraturen er ofte den enkleste, mener Frode Helmich Pedersen. Han tror Grethe Fatima Syéds forslag om å kutte ned på litteratur i skolen er en dårlig idé. Foto: Paul S. AmundsenFORSVAR FOR LESING: Den beste litteraturen er ofte den enkleste, mener Frode Helmich Pedersen. Han tror Grethe Fatima Syéds forslag om å kutte ned på litteratur i skolen er en dårlig idé. Foto: Paul S. Amundsen

Det blir stadig ropt varsko om dalende lesing blant elever. Men kanskje bør det ikke være et mål at alle skal lese skjønnlitteratur, spurte litteraturforsker Grethe Fatima Syéd i tirsdagens Klassekampen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Tyskland

AFD går til angrep på «antitysk kultur» og truer med å ta stats­støt­ta fra insti­tu­sjoner som ikke føyer seg. Men teater­sjefen i Magdeburg vil holde på som før.

Kunst

Forteller tolv versjoner av den samme historien om Nikolai Astrup

Bøker

Men­neske­skapt litteratur drukner i KI-titler